True


«یک میلیون‌ تومان از قیمت هر خودرو، سود وام‌های معوق خودروسازان است.»
ـ سیدجواد حسینی‌کیا، عضو کمیسیون صنایع مجلس

سیدجواد حسینی‌کیا عضو کمیسیون صنایع مجلس اظهار داشت: افزایش قیمت خودرو در کشور دلایل متعددی دارد که بخشی از آن مربوط به هزینه‌های ناشی از سوءمدیریت است. زمانی که قیمت پراید 19 میلیون تومان بود، 5 و نیم میلیون تومان هزینه عدم کفایت مدیریتی از جیب مردم برداشت می شد.

به گزارش  الی‌تک پارت و به نقل از فارس، وی ادامه داد: «متاسفانه خودروسازان از بانک‌ها وام‌هایی گرفته‌اند و چون توان پرداخت آن را نداشته‌اند، این وام‌ها معوق شده و سود آن زیاد شده است و در خرید و فروش هر خودرو از جیب خریداران یک میلیون تومان بابت سود وام‌های معوق دریافت و به بانک‌ها پرداخت می‌شود.»

عضو کمیسیون صنایع مجلس در ادامه گفت: «نیروی انسانی مازاد نیز باعث افزایش هزینه‌های خودروسازان شده است. در «سایپا»، حدود 11 هزار نیروی مازاد و در «ایران‌خودرو» بیش از این نیروی مازاد وجود دارد. همچنین خودروسازان در حوزه تحقیق و توسعه (R&D) و R&P هزینه‌کرد نداشته‌اند و ما نتوانسته‌ایم به‌عنوان خودروساز مطرح شویم. خودروسازان در زمینه ذائقه‌سنجی بازار و مردم عملکرد مناسبی نداشته‌اند و اقدام قابل قبولی نیز برای طراحی پلت‌فرم انجام نداده‌اند.»

حسینی‌کیا در ادامه بیان کرد: «در شرایط فعلی، در حال حرکت به سمت رشد و شکوفایی صنعت خودرو هستیم و با وجود تحریم ها، ظرفیت و پتانسیل حمایت از داخلی‌سازی قطعات و توجه به تحقیق و توسعه افزایش یافته است.»

وی ادامه داد: «خودروسازان باید تلاش کنند تا خودروهای ارزان‌قیمت، صادرات‌محور و رقابت‌پذیر تولید کنند. خوشبختانه با ثباتی که در بازار وجود دارد، پیش‌بینی می‌شود که قیمت خودرو روند کاهشی خود را ادامه دهد.»

وی در پایان تصریح کرد: «بیش از 60 درصد بازار واردات قطعات خودرو در دست 5 یا 6 نفر است، اما وقتی به قطعه‌سازان داخلی بها داده شود، این موضوع نیز دست‌خوش تغییر خواهد شد.»


فشار بازار برای کاهش قیمت خودروهای چینی
خروج خودروسازان فرانسوی‌ و ممنوعیت واردات، راه را برای ورود خودروهای مونتاژی چینی به بازار ایران باز کرده است.

To install this Web App in your iPhone/iPad press and then Add to Home Screen.